Światowy Kongres Ludzie i Religie

Przedstawiciele wszystkich najważniejszych religii świata obradowali przez trzy dni w Krakowie podczas międzynarodowego kongresu „Ludzie i Religie”. Organizację kongresu zainicjowały wspólnie włoska Wspólnotę Świętego Idziego i Archidiecezję Krakowską. Event-factory zapewniło obsługę techniczną i logistyczną wybranych wydarzeń podczas kongresu na zlecenie krakowskiej agencji CMA.

Ponad 500 dostojników reprezentujących różne wyznania i religie, takie jak judaizm, islam, buddyzm, hinduizm, a także mniej znanych i rozpowszechnionych jak dżinizm, parsyzm, sintoizm oraz duchowni Kościoła prawosławnego, katolickiego i innych kościołów wschodnich przybyli do Krakowa, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Twórcą przełomowej idei był Jan Paweł II, który w roku 1986 doprowadził do pierwszego spotkania przedstawicieli religii świata, które odbyło się w Asyżu. Organizacja krakowskiego kongresu ma nawiązać do tego wiekopomnego wydarzenia, oraz przywołać ducha dialogu i ekumenizmu. Spotkanie potwierdziło ogromną rolę jaką odgrywają tego typu wydarzenia i kongresy z udziałem
przedstawicieli różnych kultur i religii dla budowania pokoju i dialogu światowego. Poza duchownymi i dostojnikami różnych kościołów do Krakowa przybyło około 2 tysięcy młodych ludzi z całego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Indii. Obok młodzieży na tej imprezie spotkali się także politycy, naukowcy i dziennikarze, którzy omawiali społeczne i kulturowe problemy współczesnego świata oraz rolę religii w ich rozwiązywaniu.

Kongres rozpoczął się od Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewniach. Oficjalne otwarcie obrad nastąpiło natomiast w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w konferencji plenarnej wzięło udział blisko 1000 osób. W kolejnych dniach na kongres złożyła się też organizacja ponad 20 konferencji panelowych odbywających się w różnych miejscach Krakowa, zarówno obiektach sakralnych, jak i świeckich.

Ostatni dzień spotkania upłynął pod znakiem wizyty w Oświęcimiu, gdzie na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbył się Marsz Pamięci. Na zakończenie Kongresu zorganizowane zostało spotkanie na Rynku Głównym połączone z Apelem o Pokój 2009.

Kraków to coraz bardziej popularna destynacja turystyki kongresowej współczesnej mapie świata. Pomimo znaczących jeszcze braków jeśli chodzi o bazę hotelową, czy odpowiedniej wielkości centra konferencyjne, jest to bardzo ważna lokalizacja dla organizacji tego typu wydarzeń i eventów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zresztą rok 2009 r jest, dla firmy
event-factory, pod względem ilości projektów takich jak organizacja czy obsługa kongresów wyjątkowy, żeby wspomnieć chociażby o projektach takich jak obsługa konferencji ministrów obrony sojuszu NATO, czy obsługa i organizacja Światowego Kongresu Karcher. Wbrew ogłoszonemu wszem i wobec kryzysowi światowemu organizacja imprez firmowych, konferencji i zjazdów w krakowskiej agencji event-factory ma się bardzo dobrze. Być może ta „pandemia światowego” kryzysu również podziałała korzystnie, gdyż o ile usługi tego typu w Polsce osiągnęły z pewnością najwyższy pułap jakościowy i spełniają wszelkie światowe standardy, o tyle nie osiągnęły natomiast europejskiego poziomu cen. Nadal jesteśmy tańsi. I tutaj również należy upatrywać sukcesu branży turystyki biznesowej w Polsce w dobie światowego kryzysu. Korporacje chcąc oszczędzić organizują konwencje i spotkania firmowe, czy eventy właśnie w
Polsce, w szczególności w Krakowie i oby jak najczęściej w event-factory, bo przy optymalnym poziomie wydatków mają gwarancję maksymalizacji efektów.